јужна кореја

Сите Јужнокорејци со закон од денеска станаа помлади за една до две години

Денеска во Јужна Кореја стапо на сила новиот закон со кои се заменуваат двата традиционални система на броењето на години со меѓународни стандарди. Со новиот …

Сите Јужнокорејци со закон од денеска станаа помлади за една до две години Прочитај повеќе »

Уапсен маж кој изгладнувал повеќе од 1000 кучиња во неговиот дом

Маж од Јужна Кореја е уапсен затоа што ги изгладнувал повеќе од 1000 кучиња кои ги чувал во неговата куќа. Кучињата кој биле најдени кај …

Уапсен маж кој изгладнувал повеќе од 1000 кучиња во неговиот дом Прочитај повеќе »

Фудбалер на Јужна Кореја добил илјадници понуди за брак па морал да го исклучи мобилниот

Откако репрезентацијата на Јужна Кореја се пласираше во 1/8 финалето на Светското првенство во Катар, фудбалерот Чо Гу Сунг, добил илјадници пораки со понуди за …

Фудбалер на Јужна Кореја добил илјадници понуди за брак па морал да го исклучи мобилниот Прочитај повеќе »

(Видео) Научниците создадоа температура 7 пати повисока од Сончевото јадро

Јужнокорејскиот фузичен реактор достигна 7 пати повисока температура од Сончевото јадро. Реакторот со нуклеарна фузија KSTAR, на кој работеа истражувачи од Националниот универзитет во Сеул, …

(Видео) Научниците создадоа температура 7 пати повисока од Сончевото јадро Прочитај повеќе »

Ким обвини дека короната во земјата му ја донеле активисти од Јужна Кореја со балони

Властите во Северна Кореја неодамна објавија дека епидемијата со коронавирусот почнала од луѓе кои имале контакт со балони кои летале и доаѓале од Јужна Кореја. …

Ким обвини дека короната во земјата му ја донеле активисти од Јужна Кореја со балони Прочитај повеќе »

(Фото) Том Круз стигна на промоцијата на новиот „Топ Ган“ во Јужна Кореја, глумецот покажа дека е во топ форма и на 60 години

Том Круз пристигна во Јужна Кореја во градот Сеул на промоцијата на новиот филм „Топ Ган“. На аеродромот го пречекаа илјадници фанови, а тој ги …

(Фото) Том Круз стигна на промоцијата на новиот „Топ Ган“ во Јужна Кореја, глумецот покажа дека е во топ форма и на 60 години Прочитај повеќе »

Сестрата на Ким се закани дека ќе го уништи Сеул ако дојде до напад од Јужна Кореја

Сестрата на Ким Џонг-ун, Ким Џо-џонг се закани дека ќе го уништи Сеул ако дојде до напад од Јужна Кореја. Заканите следеа по настапот на …

Сестрата на Ким се закани дека ќе го уништи Сеул ако дојде до напад од Јужна Кореја Прочитај повеќе »

(Видео) Ким нема двојник туку само е ослабен 20 килограми, велат службите од Јужна Кореја

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, нема двојник туку има само ослабено 20 килограми, велат службите од Јужна Кореја. Тие навеле дека Ким претходно немал …

(Видео) Ким нема двојник туку само е ослабен 20 килограми, велат службите од Јужна Кореја Прочитај повеќе »

Поранешен полковник кој пребега во Сеул откри како убивал, шпионирал и произведувал дрога за Ким Џонг-ун

Поранешен полковник Ким Кук-сонг ги откри сите мрачни тајни и работи кои морал да ги прави во името на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. Тој е првиот …

Поранешен полковник кој пребега во Сеул откри како убивал, шпионирал и произведувал дрога за Ким Џонг-ун Прочитај повеќе »

За Ким Џонг-ун, серијата Squid game е популарна затоа што покажала како функционира ситемот во Јужна Кореја

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг ун упати критики за новата популарна серија Squid game и рече дека таа го отсликувала ѕверското капиталистичко друштво во Јужна Кореја. …

За Ким Џонг-ун, серијата Squid game е популарна затоа што покажала како функционира ситемот во Јужна Кореја Прочитај повеќе »

Пред 12 години никој не сакал да ја снима серијата Squid Game, денес вреди милиони

Повеќе од една деценија, корејскиот студија одбивале да ја Squid Game, која во последните неколку недели се вбројува во топ три најгледани серии на сите …

Пред 12 години никој не сакал да ја снима серијата Squid Game, денес вреди милиони Прочитај повеќе »

Претседателот на Јужна Кореја сака да забрани да се јаде кучешко месо

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џе, предложи да им се забрани на луѓето да јадат месо од кучиња. Кучешкото месо долго време било дел од …

Претседателот на Јужна Кореја сака да забрани да се јаде кучешко месо Прочитај повеќе »

(Видео) Ким повторно провоцира: лансира два проектила за пет минути

Два дена откако Пјонгјанг потврди дека е тестирана нова ракета, прва по шест месеци, Северна Кореја утринава на источниот брег лансираше два неидентификувани проектили, соопштија …

(Видео) Ким повторно провоцира: лансира два проектила за пет минути Прочитај повеќе »

Војници на Ким застрелале и запалиле со бензин висок претставник од Јужна Кореја

Севернокорејската војска убила и запалила високо официјално лице од Јужна Кореја, кој бил прогласен за исчезнат во победелникот во пограничните води. Ова го соопштија од …

Војници на Ким застрелале и запалиле со бензин висок претставник од Јужна Кореја Прочитај повеќе »

Ким нареди вонредна состојба, се сомнева дека короната стигнала во земјата

Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг-џун, нареди да се прогласи вонредна состојба, затоа што се сомнева дека коронавирусот пристгинал во земјата. Деспотот нареди целосен карантин …

Ким нареди вонредна состојба, се сомнева дека короната стигнала во земјата Прочитај повеќе »

Градоначалникот на Сеул сексуално ја злоупотребувал секретарката, па извршил самоубиство

Полицијата во Јужна Кореја верува дека сега веќе поранешниот градоначалник на Сеул, Парк Вон-сун, извршил самоубиство, затоа што не можел да живее со гризењето на …

Градоначалникот на Сеул сексуално ја злоупотребувал секретарката, па извршил самоубиство Прочитај повеќе »

Излезе од сенката на нејзиниот брат, акцијата на сестрата на Ким ја уништи надежта за помирување на двете Кореи

По наредбата на Ким Јо-џонг (32), сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, минатиот вторник беше дигната во воздух канцеларијата за врски со Јужна Кореја. Ова …

Излезе од сенката на нејзиниот брат, акцијата на сестрата на Ким ја уништи надежта за помирување на двете Кореи Прочитај повеќе »

Растат тензиите меѓу двете Кореи, а сестрата на Ким ја исполни првата воена закана

Изминатата недела Северна Кореја ја разнесе зградата која ја користеше за разговорите со Јужна Кореја, а наредбата стигнала од Ким Јо-џонг, сестрата на севернокорејскиот лидер …

Растат тензиите меѓу двете Кореи, а сестрата на Ким ја исполни првата воена закана Прочитај повеќе »

(Фото) Со сателит снимени подземните бази на Ким Џонг-ун

Сателитски снимки откриле дека Северна Кореја има подземни крајбрежни бази, но и дека нивниот одбранбен систем има голема мана. Аналитичарот Џејкоб Богл ги анализираше снимките …

(Фото) Со сателит снимени подземните бази на Ким Џонг-ун Прочитај повеќе »

Scroll to Top