јужна кореја

Ким Џонг Ун ѝ објави војна на Јужна Кореја?

Војската на Северна Кореја, денеска испалила неколку истрели во правец на Јужна Кореја во демилитаризираната зона, која го дели полуостровот на два дела. На ваквиот …

Ким Џонг Ун ѝ објави војна на Јужна Кореја? Прочитај повеќе »

Смртта на Ким Џонг Ун може да биде искра за почеток на граѓанска, а подоцна и светска војна

Смртта на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун би можела да биде причина за почеток на прво, граѓанска војна во самата земја, а подоцна да ја …

Смртта на Ким Џонг Ун може да биде искра за почеток на граѓанска, а подоцна и светска војна Прочитај повеќе »

Тајни кинески владини документи покажуваат дека 30% од заразените се без симптоми и го шират вирусот

Тајни кинески владини документи покажуваат дека 30% од заразените во Кина се без симптоми и го шират вирусот. Бројот на „тивки преносители“, односно луѓе кои …

Тајни кинески владини документи покажуваат дека 30% од заразените се без симптоми и го шират вирусот Прочитај повеќе »

Корејски пејач заврши на суд, ја користел славата за да избегне да служи во војска

Пејачот и поранешниот член на бој-бендот Big Bang, Ли Шонг Ху, познат под уметничкото име „Сеунгри“, што на корејски значи „победа“, е обвинет коцкање, проституција …

Корејски пејач заврши на суд, ја користел славата за да избегне да служи во војска Прочитај повеќе »

Почина глумецот од Јужна Кореја Ча Ин Ха

Познатиот јужнокорејски глумец Ча Ин Ха починал во вторникот на 27-годишна возраст, пишуваат светските медиуми. Засега причините за неговата смрт се непознати, пренесуваат службите. Ча …

Почина глумецот од Јужна Кореја Ча Ин Ха Прочитај повеќе »

Папата на пролет во посета на Северна Кореја

Претседателот на владејачката јужнокорејска Демократска партија, Ли-Хи-чан, изјавил дека папата Фрањо ќе ја посети Северна Кореја на пролет наредната година. Ли ова го соопштил и …

Папата на пролет во посета на Северна Кореја Прочитај повеќе »

Јужнокореец му рекол на Ким Џонг Ун да ја изгасне цигарата

Јужнокорејски дипломат го ризикувал бесот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг ун, кога му рекол да престане да пуши, за време на неговата посета на Пјонгјанг …

Јужнокореец му рекол на Ким Џонг Ун да ја изгасне цигарата Прочитај повеќе »

Четири црни сценарија, ако двете најголеми економски сили почнат трговска војна

Америка и Кина, двете најголеми светски економии, се пред трговска војна. Лидерите си воведоа тарифи, а инвеститорите, претриемачите и законодавците стравуваат од понатамошни санкции. Ова …

Четири црни сценарија, ако двете најголеми економски сили почнат трговска војна Прочитај повеќе »

Актер обвинет за сексуален напад, пронајден е мртов

Јужнокорејскиот актер Џо Мин-ки, обвинет за сексуален напад, пронајден е мртов пишува BBC. Мин-ки е обвиент за сексуално злоставување од осум луше во рамки на …

Актер обвинет за сексуален напад, пронајден е мртов Прочитај повеќе »

Ким најави драматичен пресврт во односите со Јужна Кореја

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг Ун, изјави дека има цврста волја за силна промена и дека сака да напише нова историја за национално обединување со Јужна …

Ким најави драматичен пресврт во односите со Јужна Кореја Прочитај повеќе »

Првпат објавена снимка на која Јапонци убиваат и силуваат Јужнокорејки

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, вели  дека силувањето и убивањето жени од страна на јапонски војници за време на Втората светска војна е злосторство …

Првпат објавена снимка на која Јапонци убиваат и силуваат Јужнокорејки Прочитај повеќе »

Ги трошиме сите ресурси на Земјата, живеејќи неодржлив начин на живот

Светот има доволно за сечија потреба, но нема доволно за сечија алчност“, предупредил Махатма Ганди. Сепак, нациите практикуваат неодржлив начин на живот, и тоа по …

Ги трошиме сите ресурси на Земјата, живеејќи неодржлив начин на живот Прочитај повеќе »

(Фото) Најзгодните спортисти на Зимските олимписки игри

Зимските олимписки игри во Јужна Кореја привлекоа големо внимание од страна на светските медиуми. Освен тоа што секој од нив се труди да достигне што …

(Фото) Најзгодните спортисти на Зимските олимписки игри Прочитај повеќе »

Сестрата на Ким Џон-ун испорача тајно писмо до јужнокорејскиот лидер

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го повика претседателот на Јужна Кореја Мун Џае ин во Пјонгјанг и тоа во писмото кое му го предала сестрата …

Сестрата на Ким Џон-ун испорача тајно писмо до јужнокорејскиот лидер Прочитај повеќе »