Лондон

(Видео) Спектакуларни огномети ширум светот, светските метрополи ја дочекаа 2023 година

Новогодишната ноќ низ светските метрополи ширум светот во првата година по пандемијата на коронавирус привлече голем број луѓе на улиците, со спектакуларни изведби на музички …

(Видео) Спектакуларни огномети ширум светот, светските метрополи ја дочекаа 2023 година Прочитај повеќе »

10 работи за животот во Велика Британија што не сте ги знаеле

Иако навидум не се разликува многу од другите европски држави, секојдневието на Британците сепак крие и забавни детали што многу се разликуваат од она на …

10 работи за животот во Велика Британија што не сте ги знаеле Прочитај повеќе »

Даниел Крег тера забава само во геј барови: Таму никогаш не сум се степал и има убави жени

Славниот британски глумец Даниел Крег кој за последен пат ја одигра улогата на тајниот агент Џејмс Бонд, вели дека оди да се забавува само во …

Даниел Крег тера забава само во геј барови: Таму никогаш не сум се степал и има убави жени Прочитај повеќе »

(Фото) Лимузината на Бајден заглави во сообраќај среде Лондон

Блиндираната лимуѕина со која се возеше американскиот претседател Џо Бајден, заглави во сообраќај во центарот на Лондон, пренесоа светските медиуми. Автомобилот на Бајден заглави додека …

(Фото) Лимузината на Бајден заглави во сообраќај среде Лондон Прочитај повеќе »

Патник го врзале во авион откога ги нападнал екипажот и патниците

Екипажот од компанијата „Вирџин Атлантик“, за време на летот од Лондон за Лос Анџелес морале да врзат еден од патниците за седиштето, откако претходно направил …

Патник го врзале во авион откога ги нападнал екипажот и патниците Прочитај повеќе »

Петра Еклстоун ќе се мажи со Сем Палмер, не ја откриваат локацијата затоа што се плашат бившиот да не ѝ упадне на венчавката

Денес во Лондон ќе се венчаат Сем Палмер и Петра Еклстоун, ќерката на поранешната хрватска манекенка Славица Еклстоун и британскиот бизнисмен и еден од водечките …

Петра Еклстоун ќе се мажи со Сем Палмер, не ја откриваат локацијата затоа што се плашат бившиот да не ѝ упадне на венчавката Прочитај повеќе »

Пол Мекартни до крајот на годината би можел да ја добие титулата Лорд

Легендарниот Пол Макартни кој денеска полни 80 години, до крајот на годината би можел да ја добие титулата Лорд, пишуваат британските медиуми. Тој би можел …

Пол Мекартни до крајот на годината би можел да ја добие титулата Лорд Прочитај повеќе »

Полицијата вели дека има докази против Кевин Спејси кој е обвинет за сексуален напад врз тројца мажи

Метрополитанската полиција потврди дека има докази против глумецот Кевин Спејси, кој е обвинет за сексуален напад врз тројца мажи. Тој е обвинет по четири точки …

Полицијата вели дека има докази против Кевин Спејси кој е обвинет за сексуален напад врз тројца мажи Прочитај повеќе »

Ерик Клептон има корона, музичарот ги одложи концертите

Познатиот музичар Ерик Клептон, кој беше гласен противник против задолжителната вакцинација, соопшти дека се заразил од коронавиурс. Тој рече дека ќе мора да ги откаже …

Ерик Клептон има корона, музичарот ги одложи концертите Прочитај повеќе »

Средношколци од Скопје работат на минијатурен болид со погон на компримиран воздух, ќе го презентираат на натпревар по технологија и инженерство во Лондон

Група средношколци од „Орце Николов“ работат на минијатурен болид по примерот на моделите на Формула 1, објавија од Министерството за образование. Болидот ќе работи на …

Средношколци од Скопје работат на минијатурен болид со погон на компримиран воздух, ќе го презентираат на натпревар по технологија и инженерство во Лондон Прочитај повеќе »

(Видео) Кривопаланчанец на натпреварот во Лигата на шампионите доби дрес од Реал Мадрид

Кривопаланчанецот Гоце кој присуствуваше на натпреварот меѓу Челзи и Реал Мадрид во Лига шампиони, на крајот го доби дресот на бекот на шпанскиот тим Ферлан …

(Видео) Кривопаланчанец на натпреварот во Лигата на шампионите доби дрес од Реал Мадрид Прочитај повеќе »

„Моќта на кучето“ триумфира на БАФТА-наградите, Вил Смит беше избран за најдобар актер

Синоќа во Лондон беше одржано доделувањето на филмските награди на Британска академија БАФТА, а статуетките за најдобар филм и режија ги доби „Моќта на кучето“, …

„Моќта на кучето“ триумфира на БАФТА-наградите, Вил Смит беше избран за најдобар актер Прочитај повеќе »

На пијана мајка ѝ падна бебето од количка на ескалатор

На Британката Дидри О’Риордан ѝ испадна бебето од количката додека се обидувала да се качи на на ескалатор во подземна железница во Лондон. Сведоците велат …

На пијана мајка ѝ падна бебето од количка на ескалатор Прочитај повеќе »

Научници од Лонднон веруваат дека откриле планета на која постои живот

Научниците од Лондон веруваат дека откриле планета на која би можел да постои живот. Тие велат дека ова би можела да биде првата таква планета …

Научници од Лонднон веруваат дека откриле планета на која постои живот Прочитај повеќе »

Том Холанд и Зендаја купија куќа и ќе се селат во Лондон

Глумецот Том Холанд кој го глуми популарниот Спајдермен, ќе се пресели со неговата девојка Зендаја во Лондон. Тие купија куќа и планираат да се преселат …

Том Холанд и Зендаја купија куќа и ќе се селат во Лондон Прочитај повеќе »

Стоечки овации за маестро Симон Трпчески во Лондон, каде што со светскиот виолинист Максим Венгеров ја кренаа публиката на нозе

Македонскиот пијанист, маестро Симон Трпчески, синоќа настапи во Лондон во салата „Барбикан“, каде што заедно со еден од најголемите светски виолинисти, Максим Венгеров, ги свиреше делата …

Стоечки овации за маестро Симон Трпчески во Лондон, каде што со светскиот виолинист Максим Венгеров ја кренаа публиката на нозе Прочитај повеќе »

Поради корона откажан дочекот на Нова година во Лондон

Поради брзото ширење на новиот сој на коронавирус, омикрон, градоначалникот на Лондон, Садик Кан го откажа планираниот дочек на Нова година на плоштадот Трафалгар. „Причината …

Поради корона откажан дочекот на Нова година во Лондон Прочитај повеќе »

(Видео) Министерот ја налути цела нација откако во Лондон потрошил 1700 евра за бифтек покриен со злато

Министерот за јавна безбедност на Виетнам, То Лам, го навлече гневот на јавноста откако на интернет се појави видео од него како ужива во друштво …

(Видео) Министерот ја налути цела нација откако во Лондон потрошил 1700 евра за бифтек покриен со злато Прочитај повеќе »

Европскиот суд за човекови права пресуди дека Русија е виновна за убиството на шпионот Александар Литвиненко

Русија е прогласена за виновна за убиството на поранешниот шпион Александар Литвиненко, соопшти денес Европскиот суд за човекови права. „Русија е виновна за убиството на …

Европскиот суд за човекови права пресуди дека Русија е виновна за убиството на шпионот Александар Литвиненко Прочитај повеќе »

(Видео) Силен дожд ги поплави улиците во Лондон

Силен дожд кој го зафати градот Лондон, поплави голем дел од улиците во градот, а сообраќајната мрежа се соочува со блокада. Како што пренесува „Дејли …

(Видео) Силен дожд ги поплави улиците во Лондон Прочитај повеќе »

Scroll to Top