војна

Украинска балерина со оружје ја брани државата, откако пред три години го изгуби мажот во војна

По почетокот на војната во Украина, Лесија Воротњук, балерина на Националната опера во Киев, реши да ја брани својата земја со оружје во рака. Лесја …

Украинска балерина со оружје ја брани државата, откако пред три години го изгуби мажот во војна Прочитај повеќе »

Два лавови спасени од Блискиот Исток заминуваат за Јужна Африка

Два африкански лавови, кои минатата година се спасени од воените зони во Ирак и Сирија, денеска се испратени во Јужна Африка, каде од сега ќе …

Два лавови спасени од Блискиот Исток заминуваат за Јужна Африка Прочитај повеќе »

Србин позира на тони запленето турско оружје по Кумановската битка

Балканските војни, кои народите на овој простор се обидуваат да ги оттргнат од заборав и да ги расветлат за пошироката јавност, неправедно се во сенка …

Србин позира на тони запленето турско оружје по Кумановската битка Прочитај повеќе »

Руската војска планира да тренира свештеници за војна

Свештенството на руската православна црква во наредниот период ќе мора да мине низ необичен вид обука. Свештеници, попови и други црковни лица ќе мораат да …

Руската војска планира да тренира свештеници за војна Прочитај повеќе »

Спас во пет држави, ако дојде до економски колапс, светски хаос и нуклеарна војна

На повидок е нова економска криза, војни беснеат во светот, нов бран на миграција ја зафати Европа, а во некои земји е неподносливо  да се …

Спас во пет држави, ако дојде до економски колапс, светски хаос и нуклеарна војна Прочитај повеќе »

Германските медиуми: Војна со Русија е самоубиство, а САД тоа најдобро го знаат

Германскиот магазин „Контра“ побара од НАТО да сфати дека војната со Русија е самоубиство и посочиле дека Германија тоа особено добро го памети. Во НАТО …

Германските медиуми: Војна со Русија е самоубиство, а САД тоа најдобро го знаат Прочитај повеќе »

Почина Алисон Ширмор, продуцентот на „Војна на Ѕвездите“

На 54 години почина Алисон Ширмор, една од најпознатите продуценти на Холивуд. Алисон Ширмор ги продуцираше филмовите како што се “Војна на Ѕвездите”, “Игри на …

Почина Алисон Ширмор, продуцентот на „Војна на Ѕвездите“ Прочитај повеќе »

За време на војната излегле од рововите, си размениле цигари и си го честитале Божик

Германците и британските војници во далечната 1914 година за време на Божик паузирале од воените дејства сè со цел да го прослават заедно верскиот празник. Ваквиот …

За време на војната излегле од рововите, си размениле цигари и си го честитале Божик Прочитај повеќе »

Минатата година во Србија родени најмал број бебиња од почетокот на 20 век

Минатата година во Србија се родени најмал број бебиња од Првата светска војна до денес. Во текот на 2017 година позитивен природен прираст имало во …

Минатата година во Србија родени најмал број бебиња од почетокот на 20 век Прочитај повеќе »

Либанскиот министер Басил: Иран не би требало да влезе во војна со нас затоа што сигурно ќе изгуби

„Либан има можност да се спротивстави на секоја закана, но само сака мир и стабилност во регионот“, изјави министерот за надворешни работи на Либан, Гебран …

Либанскиот министер Басил: Иран не би требало да влезе во војна со нас затоа што сигурно ќе изгуби Прочитај повеќе »

Американците бараат „Русија денес“ и „Спутник“ да се прогласат за странски агенти

„Меѓу движењата на казнениот прогон и уписите се одлучивме за второто. Ја поздравуваме слободата на говор на американски начин и сите што веруваат во неа“, …

Американците бараат „Русија денес“ и „Спутник“ да се прогласат за странски агенти Прочитај повеќе »

Ако избие нуклеарна војна, Доналд Трамп ќе издава наредби од Air Forcе 1

Авионот Air Force1 е дизајниран да послужи во случај на ненадеен нуклеарен напад врз Америка. Официјално е познат како National Airborne Operations Center, место од …

Ако избие нуклеарна војна, Доналд Трамп ќе издава наредби од Air Forcе 1 Прочитај повеќе »

Војна на „Твитер“ меѓу Владо Георгиев и Огњен Амиџиќ

Пејачот Владо Георгиев одговори на провокациите на водителот Огњен Амиџиќ, со кого со години е во лоши односи.И двајцата ја продолжија војната на „Твитер“. Да …

Војна на „Твитер“ меѓу Владо Георгиев и Огњен Амиџиќ Прочитај повеќе »

Америка ќе биде збришана од нуклеарна војна пред крајот на светот

Пасторот Грег Лори, припадник на христијанската група Харвест во Риверсајд во Калифорнија, смета дека Америка би можела да биде збришана во нуклеарната војна, уште пред …

Америка ќе биде збришана од нуклеарна војна пред крајот на светот Прочитај повеќе »

Асанж: Почна првата интернет-војна меѓу Каталонија и Шпанија

„По падот на Берлинскиот ѕид, ова е најголемиот конфликт на Западот меѓу народите и државите“. „Ова е почеток на првата интернет-војна“, изјави Џулијан Асанж. „Се …

Асанж: Почна првата интернет-војна меѓу Каталонија и Шпанија Прочитај повеќе »

Русија како да се подготвува за војна

Претседавајќи со Воениот одбор, НАТО-генералот Петр Павел изјави за AП дека постојат причини за загриженост поради обемните воени маневри под името „Запад 2017“. Тој вели …

Русија како да се подготвува за војна Прочитај повеќе »

НАТО повикува на војна?! – По непромислениот одговор на Ким, се очекува глобален одговор

Северна Кореја лансира балистичка ракета источно од својата престолнина Пјонгјанг, наведуваат медиумските извештаи.НАТО го повика светот да реагира на повторното тестирање на балистичките ракети што …

НАТО повикува на војна?! – По непромислениот одговор на Ким, се очекува глобален одговор Прочитај повеќе »

Лавицата Дана спасена од градот каде дивееше војна – Неколку часа подоцна се роди малиот принц

Лавчето можеше да се роди во пекол, но сега е сигурен со својата мајка. Лавицата Дана била заробена во зоолошката градина во Алеп, град кој …

Лавицата Дана спасена од градот каде дивееше војна – Неколку часа подоцна се роди малиот принц Прочитај повеќе »

Александра се соблече и поради нејзе настана вистинска војна на интернет

Александра Суботиќ со новата разголена слика предизвика многу различни коментари.   Секоја можност да се соблече, Александра едвај ја дочекува, а сосема неочекувано, поради нејзиниот …

Александра се соблече и поради нејзе настана вистинска војна на интернет Прочитај повеќе »