загреб

(Фото) Халид Бешлиќ направи концерт пред 20.000 фанови во Арената Загреб

По четири години пејачот Халид Бешлиќ одржа голем концерт во Арената Загреб. Салата беше преполна со 20.000 обожаватели. Атмосферата беше сјајна, а публиката танцуваше и …

(Фото) Халид Бешлиќ направи концерт пред 20.000 фанови во Арената Загреб Прочитај повеќе »

„Си-ен-ен“ го избра божиќниот базар во Загреб меѓу најдобрите во Европа

„Си-ен-ен“ го стави „Адвент“ во Загреб на листата најдобри божиќни базари во 2022 година. Со два исклучоци, на листата на најдобрите божиќни базари се најдоа …

„Си-ен-ен“ го избра божиќниот базар во Загреб меѓу најдобрите во Европа Прочитај повеќе »

Актерката Кејт Бекисејл на снимање филмска сцена во Загреб

На разни локации во Загреб се одвива главното снимање на акциониот трилер Canary Black со Кејт Бекинсејл во главната улога. За дистрибуцијата е задолжена компанијата …

Актерката Кејт Бекисејл на снимање филмска сцена во Загреб Прочитај повеќе »

Отворен е музеј на новиот бран на 80 -тите на екс ју музиката во Загреб

Во Загреб отворен е Музеј посветен на новиот бран каде се изложени бројни предмети, фотографии, плакати и други документи од крајот на 70 -тите и …

Отворен е музеј на новиот бран на 80 -тите на екс ју музиката во Загреб Прочитај повеќе »

Николина Пишек пет месеци по смртта на сопругот ја продаде нивната луксузна вила во Загреб

Луксузната вила на Николина Пишек-Ристовиќ и нејзиниот покоен сопруг Видојe Ристовиќ во загрепско Шестине се најде на страниците на огласите во Хрватска, а оваа куќа …

Николина Пишек пет месеци по смртта на сопругот ја продаде нивната луксузна вила во Загреб Прочитај повеќе »

Музеј на мамурлак во Загреб стана европска атракција

Основачите на загрепскиот „Музеј на мамурлак“, Рино и Роберта, внимателно ревидираа како изгледа класична пијана ноќ и користејќи ги сопствените искуства, но и приказните на …

Музеј на мамурлак во Загреб стана европска атракција Прочитај повеќе »

Загреб има улична мода како Париз и Милано

Хрватиците Ана и Славица Јоспиповиќ преку инстаграм профилот @stylezagreb низ фотографии ја документираат улична мода во хрватската престолнина. На профилот може да се забележат скромни парови, …

Загреб има улична мода како Париз и Милано Прочитај повеќе »

Гром удри во авион за време на лет од Дубровник до Загреб

Гром удри во авион за време на летот од Дубровник до Загреб. Меѓу патниците настанала паника, а некои од нив велат дека забележале силна светлина …

Гром удри во авион за време на лет од Дубровник до Загреб Прочитај повеќе »

(Фото) Навивачите на Динамо му посветија графит на Аријан Адеми во Загреб

Навивачката група „Бед блу бојс“ нацртаа графит од македонскиот фудбалер и капитен во Динамо Аријан Адеми. Тие велат дека графитот му го посветуваат на својот …

(Фото) Навивачите на Динамо му посветија графит на Аријан Адеми во Загреб Прочитај повеќе »

(Фото) Кевин Спејси со шампањско и вотка Новата година ја прослави во Загреб

Глумецот Кевин Спејси Новата година ја дочека во Хрватска. Тој дојде во Загреб на покана на продицентот Џек Селдер, со кого заедно ќе снимаат филм …

(Фото) Кевин Спејси со шампањско и вотка Новата година ја прослави во Загреб Прочитај повеќе »

(Фото) Џон Малковиќ во посета на Хрватска: глумецот рече дека секогаш ужива да доаѓа во земјата од која потекнува

Холивудскиот глумец Џон Малковиќ од вчера е во Загреб каде ја продолжи неговата турнеја низ европските театри во кои тој настапува како музички критичар. Тој …

(Фото) Џон Малковиќ во посета на Хрватска: глумецот рече дека секогаш ужива да доаѓа во земјата од која потекнува Прочитај повеќе »

(Видео) „Бевме исплашени и гладни, тогаш во соблекувалната влезе Звонимир Бобан и ни кажа дека сѐ ќе биде во ред“, Пикси откри за агонијата на Максимир од пред 30 години

Пред триесет и една година, на 13 мај 1990, на стадионот Максимир во Загреб се случија нереди за кои многумина сметаат дека биле вовед во …

(Видео) „Бевме исплашени и гладни, тогаш во соблекувалната влезе Звонимир Бобан и ни кажа дека сѐ ќе биде во ред“, Пикси откри за агонијата на Максимир од пред 30 години Прочитај повеќе »

Почина хрватскиот актер и режисер Саша Аночиќ

Хрватскиот актер и режисер Саша Аночиќ, починал синоќа на 52-годишна возраст, пренесуваат хрватските медиуми. Аночиќ дипломирал глума на Академијата за драмски уметности во Загреб во …

Почина хрватскиот актер и режисер Саша Аночиќ Прочитај повеќе »

Почина Милан Бандиќ, градоначалникот на Загреб кој 21 година загребчани не го менуваа

На 66-годишна возраст, почина градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, јавуваат хрватските медиуми. На Бандиќ му се слошило доцна синоќа и со Брза помош бил превезен …

Почина Милан Бандиќ, градоначалникот на Загреб кој 21 година загребчани не го менуваа Прочитај повеќе »

(Видео) Загрепчани му ја исполнија желбата на Балашевиќ: Испишаа „беќарац“ на кирилица на „Илица“

Граѓаните на Загреб синоќа на централниот плоштад во Загреб се собраа да му ја одадат последна почест на легендарниот југословенски пејач Ѓорѓе Балашевиќ, кој почина од …

(Видео) Загрепчани му ја исполнија желбата на Балашевиќ: Испишаа „беќарац“ на кирилица на „Илица“ Прочитај повеќе »

Влатко Стефановски ќе одржи бесплатен концерт во Загреб

Виртуозот на гитара Влатко Стефановски вечерва ќе одржи бесплатен концерт пред Хрватскиот народен театар во Загреб. Неговиот настап ќе биде дел од фестивалот „Св. Марко“. …

Влатко Стефановски ќе одржи бесплатен концерт во Загреб Прочитај повеќе »

Милошевиќ ја спасил Бања Лука: Ако дојдете на 100 метри од градот, ќе пуштам авиони на Загреб

Момчило Мандиќ, некогашен близок соработник на поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, кој беше министер за правда за времето на неговото владеење, по две …

Милошевиќ ја спасил Бања Лука: Ако дојдете на 100 метри од градот, ќе пуштам авиони на Загреб Прочитај повеќе »

(Фото) Северина се забавуваше во кафуле во Загреб

Пејачката Северина во вторникот вечерта била видена како со нејзините приајтели се забавува во едно од кафулињата во Загреб. Тамошните медиуми пренесуваат, дека по неколкуте …

(Фото) Северина се забавуваше во кафуле во Загреб Прочитај повеќе »