данска

Македонските ракометари добија милионска премија за пласманот на Европско

Македонската ракометна репрезентација, доби два милиони денари за пласманот на Европското првенство кое наредната година во јануари ќе се одржи во Германија. Македонија обезбеди настап …

Македонските ракометари добија милионска премија за пласманот на Европско Прочитај повеќе »

Земји што се безбедни доколку избие трета светска војна

Минаа 77 години од последната светска војна, која однесе над десетина милиони жртви и која го уназади животот. Со изјавите на политичките и воените аналитичари кои …

Земји што се безбедни доколку избие трета светска војна Прочитај повеќе »

Нивото на морето ќе се покачи за 30 сантиметри и никој нема да може да го спречи, предупредуваат експертите

Поради топењето на ледот на Гренланд во блиска иднина може да дојде до пораст на глобалното ниво на морето за речиси 30 сантиметри. Наодите објавени …

Нивото на морето ќе се покачи за 30 сантиметри и никој нема да може да го спречи, предупредуваат експертите Прочитај повеќе »

Ресторан сместен во стадион во Копенхаген избран за најдобар на светот

Ресторан во Копенхаген сместен во рамките на стадионот „Паркен“ е прогласен за најдобар ресторан на светот за 2022 година. Ресторанот „Гераниум“ го наследи статусот на …

Ресторан сместен во стадион во Копенхаген избран за најдобар на светот Прочитај повеќе »

Македонските фудбалери се искачија за седум места на ФИФА-листата

Македонската фудбалска репрезентација се искачи за 7 места на ФИФА-листата. Промената се случи по двете победи на Македонија овој месец на квалификациите за Светското, па …

Македонските фудбалери се искачија за седум места на ФИФА-листата Прочитај повеќе »

Данците се најбогати, а Романците најсиромашни во Европа

Жителите на Данска се најбогатите во Европската Унија, покажува извештајот што го направи Централната банка на Данска. Според овој извештај, Романците се оние што се …

Данците се најбогати, а Романците најсиромашни во Европа Прочитај повеќе »

УЕФА отвори постапка против Англија

Eвропската фудбалска федерација (УЕФА) отвори постапка против Англија поради случувањата на натпреварот против Данска. За време на натпреварот, навивачите на „Гордиот албион“, покажаа непочитување кон …

УЕФА отвори постапка против Англија Прочитај повеќе »

(Видео) И со ласер во очите Шмајхел му го одбрани пеналот на Кејн

Вчерашниот натпревар меѓу Данска и Англија мина со голем број контроверзи околу досудениот пенал во второто продолжение за „Гордиот албион“. Данска испадна од Европското првенство, …

(Видео) И со ласер во очите Шмајхел му го одбрани пеналот на Кејн Прочитај повеќе »

Англичаните им забранија на данските навивачи да дојдат на Вембли

Англичаните им забранија на данските навивачи да дојдат на Вембли, пишуваат светските медиуми. Англија ќе се соочи со Данска во полуфиналето на Европското првенство, а …

Англичаните им забранија на данските навивачи да дојдат на Вембли Прочитај повеќе »

(Видео) Натпреварот меѓу Белгија и Данска запре за момент во знак на поддршка на Ериксен

Натпреварот меѓу Белгија и Данска беше прекинат за момент, во знак на поддршка на данскиот фудбалер, Кристијан Ериксен, кој колабираше на првиот натпревар на Европското …

(Видео) Натпреварот меѓу Белгија и Данска запре за момент во знак на поддршка на Ериксен Прочитај повеќе »

(Галерија) На терен истрча потресена девојката на Ериксен, данските соиграчи ја тешеа

Данскиот фудбалер Кристијан Ериксен денеска колабираше за време на мечот против Финска, на Европското првенство, а веднаш на теренот дотрча неговата девојка Сабрина Квист Јенсен. Додека …

(Галерија) На терен истрча потресена девојката на Ериксен, данските соиграчи ја тешеа Прочитај повеќе »

Македонија во група со светскиот шампион Данска, Словенија и Црна Гора на ЕП 2022

Македонија на Европското ракометно првенство, кое ќе се игра в година, ќе биде во групата А заедно со светскиот шампион Данска и репрезентаците на Словенија …

Македонија во група со светскиот шампион Данска, Словенија и Црна Гора на ЕП 2022 Прочитај повеќе »

(Видео) Премиерката на Данска се расплака за време на посетата на фарма каде се убиваат животни

Премиерката на Данска, Мете Фредериксен, се расплака за време на нејзината посета на една фарма, на која биле убиени милиони животни, пренесуваат тамошните медиуми. Мете …

(Видео) Премиерката на Данска се расплака за време на посетата на фарма каде се убиваат животни Прочитај повеќе »

Почна изградбата на најголемиот подводен тунел, кој ќе ги поврзе Германија и Данска

По повеќе од една деценија планирање, почна изградбата на најголемиот подводен тунел, кој преку Балтичкото Море ќе ги поврзе Германија и Данска. Тунелот Femarnbelt ќе се …

Почна изградбата на најголемиот подводен тунел, кој ќе ги поврзе Германија и Данска Прочитај повеќе »

(Видео) Дански готвач се пробил во тајните служби на Северна Кореја

Данскиот готвач Улрих Ларсен успеал да се пробие во тајните служби на Северна Кореја и да му се доближи на самиот Ким Џонг-ун лично, пренесуваат …

(Видео) Дански готвач се пробил во тајните служби на Северна Кореја Прочитај повеќе »

(Видео) Европските кралски семејства сè посиромашни

Голем број европски монархии во последните децении се посиромашни. Од десет кралски семејства во Европа, девет и понатаму се финансираат од државниот буџет. Исклучок е …

(Видео) Европските кралски семејства сè посиромашни Прочитај повеќе »

Данскиот милијардер на кого му беа убиени трите деца во Шри Ланка доби близнаци

Данскиот милијардер Андерс Холч Повлсен, на кого минатата година му беа убиени трите мали деца во терористички напад во Шри Ланка, доби близнаци. Тој со …

Данскиот милијардер на кого му беа убиени трите деца во Шри Ланка доби близнаци Прочитај повеќе »

(Видео) Откриена тајната за долг живот

Како изминува времето, луѓето ширум светот живеат сè подолго, велат научниците. Тие очекуваат животниот век во иднина непрекинато да расте. Некои проценуваат дека просечниот животен …

(Видео) Откриена тајната за долг живот Прочитај повеќе »

Scroll to Top