еу

Секој втор Европјанин никогаш не вежба ниту се занимава со спорт

Речиси секој втор жител на Европска унија вели дека никогаш не вежба, ниту пак се занимава со спорт. Ова го покажало новото истражување направено меѓу …

Секој втор Европјанин никогаш не вежба ниту се занимава со спорт Прочитај повеќе »

Од 2035 ќе се возат само електрични автомобили, ЕУ забрани продажба на нови дизелаши и бензинци

Пратениците на Европскиот парламент ја изгласаа забраната за продажба на нови автомобили на бензин и дизел мотори. Оваа забрана ќе стартува од 2035 година, пренесе …

Од 2035 ќе се возат само електрични автомобили, ЕУ забрани продажба на нови дизелаши и бензинци Прочитај повеќе »

Совети што ќе ви помогнат да го изберете вистинскиот клима-уред за вашиот дом

Температурите на воздухот секојдневно растат, а во ноќните часови е уште потопло. Доаѓа период во годината кога луѓето треба да се опремат и да набават …

Совети што ќе ви помогнат да го изберете вистинскиот клима-уред за вашиот дом Прочитај повеќе »

Адвокатка во Турција, штрајкувала со глад до смрт

Турската адвокатка Ебру Тимтик (42) починала синоќа во една болница во Истанбул, откако 238 дена штрајкувала со глад. Таа се занимавала со човекови права, а …

Адвокатка во Турција, штрајкувала со глад до смрт Прочитај повеќе »

(Видео) НАСА и ЕУ стравуваат од можни удари од астероиди

Европската вселенска агенција, во соработка со НАСА, стравува од можни удари на астероиди, пишуваат светските медиуми. Европските министри задолжени за Европската вселенска агенција ESA одобрија …

(Видео) НАСА и ЕУ стравуваат од можни удари од астероиди Прочитај повеќе »

Жените во ЕУ имаат пониски плати од мажите

Европската комисија денес предупреди во разликата во просечните плати меѓу мажите и жените во Европската Унија. Разликата е достигната до толкаво ниво, што се добива …

Жените во ЕУ имаат пониски плати од мажите Прочитај повеќе »

Го загубила бебето затоа што лекарите повеќе биле загрижени како ќе ги плати трошоците

Бебе на српско-романска брачна двојка починало во утробата на мајката, затоа што една од вработените во болницата во Малта, повеќе се грижеле како таткото кој …

Го загубила бебето затоа што лекарите повеќе биле загрижени како ќе ги плати трошоците Прочитај повеќе »

ЕУ ги унапреди законите за патување со визи и лични карти

Советот на Европска унија донесе измени на законот за визи, со кои се подобруваат условите за легални патувања и на тој начин се засилува борбата …

ЕУ ги унапреди законите за патување со визи и лични карти Прочитај повеќе »

Полска во земјите од ЕУ извезла 2,7 тони расипано месо

Полска извела 2700 килограми сомнително говедско месо во земјите на Европската унија. Ова го изјавил шефот на полската ветеринарска служба, откако во јавноста се појавила …

Полска во земјите од ЕУ извезла 2,7 тони расипано месо Прочитај повеќе »

Падна договор за „развод“ меѓу ЕУ и Британија

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск соопшти дека лидерите на 27 земји на ЕУ го одобриле договорот за повлекување на Велика Британија од ЕУ и …

Падна договор за „развод“ меѓу ЕУ и Британија Прочитај повеќе »

Во најбогата земја на ЕУ, гласањето на избори трае неколку часа

Во Луксембург најбогата земја во рамки на Европската унија, гласањето на избори изнесува само осум часа. Од утрово во осум часот отворените се гласачките места …

Во најбогата земја на ЕУ, гласањето на избори трае неколку часа Прочитај повеќе »

Војна, застој или напредок – што заговара ЕУ за западен Балкан?

Аналитичари од Институтот за безбедносни студии со седиште во Париз за најголем проблем на Балканот го сметаат договорот околу прашањето за Косово, а потоа и …

Војна, застој или напредок – што заговара ЕУ за западен Балкан? Прочитај повеќе »

Орбан и Салвини заговараат план за превземање на ЕУ

Шефот на италијанско десно-радикалната партија „Лига“ Матео Салвини и либералниот демократ од Унгарија Виктор Орбан, имаат намера на изборите за Европскиот парламент во мај 2019 …

Орбан и Салвини заговараат план за превземање на ЕУ Прочитај повеќе »

ЕУ и Јапонија и го свртија гробот на Америка

Европската унија и Јапонија ќе потпишат сеопфатен трговски договор со кој ќе се елиминираат речиси сите царини. Јапонија се надева дека со зацврстување на врските …

ЕУ и Јапонија и го свртија гробот на Америка Прочитај повеќе »

Доналд Трамп ветил дека ќе го распушти НАТО-сојузот

Челниците на Европската Унија се подготвуваат за скорешен распад на својата глобална воена сила НАТО-сојузот. Ова го истакнал претседателот на ЕУ, Доналд Туск. „И покрај …

Доналд Трамп ветил дека ќе го распушти НАТО-сојузот Прочитај повеќе »