јапонија

Најстарата жена на светот го прослави 118. роденден

Најстарата личност на светот, Јапонката Кане Танака, денеска го прослави 118. роденден. Танака е родена на 2. јануари 1903 година и според Гинесовата книга на …

Најстарата жена на светот го прослави 118. роденден Прочитај повеќе »

Родителите го избркале од дома на 17 години – Јапонец, од бездомник, станал сопственик на компанија тешка милијарди

Приказната за стекнатото богатство на Јапонецот Таихеи Кобајаши е една од најинтересните што се раскажува во малите фирми во Јапонија. Тој е сопственик на компанија …

Родителите го избркале од дома на 17 години – Јапонец, од бездомник, станал сопственик на компанија тешка милијарди Прочитај повеќе »

Супермасовна Црна дупка се наоѓа многу поблиску до Земјата, отколку што се претпоставувало

Со најновото ажурирање на мапата на Млечниот пат, научниците откриле дека познатата за нив Супермасовната Црна дупка, се наоѓала многу поблиску до Земјата, отколку што …

Супермасовна Црна дупка се наоѓа многу поблиску до Земјата, отколку што се претпоставувало Прочитај повеќе »

Кина се подготвува за најголемата вселенска мисија на Месечината

Кина се подготвува за лансирање на својата најважна вселенска мисија изведена досега, а целта е да донесат материјали од Месечината на Земјата. Тоа ќе се …

Кина се подготвува за најголемата вселенска мисија на Месечината Прочитај повеќе »

(Видео) Кина е на чекор да започне Трета светска војна со САД, Јапонија, Индија и Австралија

Воените експерти стравуваат од почеток на Третата светска војна, особено откако Австралија се согласи да им се приклучи на САД, Јапонија и Индија, во поморските …

(Видео) Кина е на чекор да започне Трета светска војна со САД, Јапонија, Индија и Австралија Прочитај повеќе »

Ѓаволското море е пандан на Бермудскиот триаголник, на ова место исчезнале 700 луѓе

Ѓаволското море (јапонскиот Ма-но Уми), познат и како Змејовиот триаголник, е подрачје во Тихиот океан, каде исчезнале повеќе од 700 луѓе. Ова место се наоѓа …

Ѓаволското море е пандан на Бермудскиот триаголник, на ова место исчезнале 700 луѓе Прочитај повеќе »

Премиерот на Јапонија си поднесе оставка поради здравствени причини

Премиерот на Јапонија Шинзо Абе си поднесе оставка поради нарушената здравствена состојба. Тамошните медиуми пренесуваат дека тој ја напуша функцијата и ќе ги остави недворешни …

Премиерот на Јапонија си поднесе оставка поради здравствени причини Прочитај повеќе »

(Видео) Јапонците дизајнираа врата за тоалетите во авионите што се отвора со лакт

Јапонците дизајнирале врата за тоалетите во авионите што се отвора со лакт со цел да се заштитат од коронавирусот. Тоалетите во авионите се места каде …

(Видео) Јапонците дизајнираа врата за тоалетите во авионите што се отвора со лакт Прочитај повеќе »

Јапонски лекар живеел 105 години, ова се неговите десет златни совети за долг, здрав и квалитетен живот

Многумина во Јапонија сметаат дека докторот Шигеаки Хонохара е заслужен и во голема мера има придонесено за неговата нација да има среќен и квалитетен живот. …

Јапонски лекар живеел 105 години, ова се неговите десет златни совети за долг, здрав и квалитетен живот Прочитај повеќе »

(Видео) Русите направија чудо од лек против короната, усовршија јапонски рецепт

Директорот на Рускиот фонд за директни инвестиции (RDIF), Кирил Дмитриев, вели дека успеале да создадат лек против коронавирусот и дека тој веќе се користи во …

(Видео) Русите направија чудо од лек против короната, усовршија јапонски рецепт Прочитај повеќе »

(Видео) Утврдено како се појави коронавирусот на луксузниот крузер, од каде што почна да се шири заразата во светот

Објавена е студија која објаснува како коронавирусот почнал да се шири на крајот на минатата година и на почетокот на оваа. Студијата утврдува како 700 …

(Видео) Утврдено како се појави коронавирусот на луксузниот крузер, од каде што почна да се шири заразата во светот Прочитај повеќе »

(Видео) Речиси 40 земји пријавиле рекордно заразени од коронавирус

Изминатата недела речиси 40 држави пријавиле рекордно зголемување на бројот на заразени со коронавирус во еден ден. Ваквите бројки претставуваат двојно повеќе отколку претходната недела. …

(Видео) Речиси 40 земји пријавиле рекордно заразени од коронавирус Прочитај повеќе »

Короната не ги напаѓа дебелите луѓе, затоа ја заобиколила Јапонија

Короната не ги напаѓа дебелите луѓе, па затоа ја заобиколила Јапонија, пишува српски Курир, повикувајќи се на „Дојче Веле“. Јапонскиот министер за финансии, Таро Асо, …

Короната не ги напаѓа дебелите луѓе, затоа ја заобиколила Јапонија Прочитај повеќе »

Јапонија не сакала да ја откаже Олимпијадата, па го криела бројот на умрени од коронавирус

Теоретичарите на заговор сметаат дека властите во Јапонија намерно ги сокривале бројките на заразени од коронавирусот, само за да не се одложи Олимпијадата, која требаше …

Јапонија не сакала да ја откаже Олимпијадата, па го криела бројот на умрени од коронавирус Прочитај повеќе »

Кога Јапонија ќе ја добие организацијата на Олимпијадата во светот настанува хаос

Кога Јапонија ќе ја добие организацијата на Олимписките игри, во светот настанува голем хаос, било да е тоа војна или некаква пандемија и поради тоа …

Кога Јапонија ќе ја добие организацијата на Олимпијадата во светот настанува хаос Прочитај повеќе »

Поради коронавирусот јапонскиот цар ја откажа роденденската прослава

Прославата на 60 роденден на јапонскиот цар Нарухита е откажана поради опасноста од преносливиот смртоносен коронавирус. Опасниот вирус предизвика паника кај јапонското население, па поради …

Поради коронавирусот јапонскиот цар ја откажа роденденската прослава Прочитај повеќе »

Тензии во односите меѓу САД и Русија, шпионски сателит на САД улови руска ракета

Руската ракета „Космос 2542“ позната како „вселенски инспектор“, по неколкуте маневри, влегла во орбитата на американскиот простор. Ракетата ја открил американскиот шпионски сателит под ознаката …

Тензии во односите меѓу САД и Русија, шпионски сателит на САД улови руска ракета Прочитај повеќе »

Повеќе од 20.000 жени сакаат да патуваат со јапонскиот милијардер на Месечината

Повеќе од 20.000 жени се јавиле на огласот кој го објавил јапонскиот милијадер Јусаку Маезав, во кој бара девојка за друштво на пат за Месечината. …

Повеќе од 20.000 жени сакаат да патуваат со јапонскиот милијардер на Месечината Прочитај повеќе »

Милијардер бара жена што ќе патува со него на Месечината

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава доби билет за патување на Месечината во 2023 година и бара жена која ќе му прави друштво за време на вселенското …

Милијардер бара жена што ќе патува со него на Месечината Прочитај повеќе »

Scroll to Top