јапонија

Јапонска телевизиска ѕвезда најдена мртва во нејзината канцеларија

Една од најомилените трансродови телевизиски ѕвезди во Јапонија, Ришел, е најдена мртва во нејзината канцеларија во Токио. Ришел почина на 27 години, а веста ја …

Јапонска телевизиска ѕвезда најдена мртва во нејзината канцеларија Прочитај повеќе »

(Видео) Море во Јапонија преку ноќ ја смени бојата, сега е црвено

Посетителите на туристичкиот град во југозападна Јапонија биле изненадени кога се разбудиле и кога откриле дека кристално чистото море станало црвено по истекување во локалната …

(Видео) Море во Јапонија преку ноќ ја смени бојата, сега е црвено Прочитај повеќе »

Автомати со бесплатна храна се поставени во Јапонија се активираат во случај на земјотрес

Автомати со бесплатна храна кои автоматски се отклучуваат во случај на земјотрес или друга природна катастрофа се поставени во јапонскиот град Ако. Два вакви автомати …

Автомати со бесплатна храна се поставени во Јапонија се активираат во случај на земјотрес Прочитај повеќе »

Во вселената е забележан огромен пламен, научниците се плашат да не предизвика катастрофа на Земјата

Веќе некое време во научната јавност се зборува за тоа како Сонцето може да влијае на блиските планети. За тоа што би можело да се …

Во вселената е забележан огромен пламен, научниците се плашат да не предизвика катастрофа на Земјата Прочитај повеќе »

(Видео) Јапонско вселенско летало се изгуби при слетување на Месечината

Јапонско вселенско летало кое носи мал ровер изграден во Обединетите Арапски Емирати вчера се обиде да слета на површината на Месечината, со што стана првото …

(Видео) Јапонско вселенско летало се изгуби при слетување на Месечината Прочитај повеќе »

Јапонија успешно тестираше летечки автомобил со човечки екипаж

Јапонија за првпат успешно тестираше летечки автомобил со човечки екипаж. Автомобилите се очекува да бидат меѓу главните атракции на Светската изложба (Експо), која ќе се …

Јапонија успешно тестираше летечки автомобил со човечки екипаж Прочитај повеќе »

Метеорит се судри со Месечината, снимена најголема експлозија на сателитот на Земјата

Метеорит удрил во Месечината создавајќи огромен кратер на нејзината површина. Моментот од ударот го снимил Даичи Фуџи, шефот на астрономијата во Градскиот музеј Хирацука. Ударот …

Метеорит се судри со Месечината, снимена најголема експлозија на сателитот на Земјата Прочитај повеќе »

(Видео) Мистериозна топка на плажа во Јапонија ги вознемири жителите

Јапонската полиција го забрани пристапот до плажата во градот Хамаматсу, откако на неа била пронајдена сомнителна топка. Пристапот до овој простор е забранет бидејќи на …

(Видео) Мистериозна топка на плажа во Јапонија ги вознемири жителите Прочитај повеќе »

Јапонски град вработува жени кои ќе се обучуваат да бидат гејши

Во обид да ја оживее култната традиција и да го поттикне туризмот, јапонскиот град со термалните извори Геро во префектурата Гифу ја продолжува програмата за …

Јапонски град вработува жени кои ќе се обучуваат да бидат гејши Прочитај повеќе »

(Видео) Јапонски навивачи го исчистија ѓубрето на трибините што го оставија фановите на Катар и Еквадор

Јапонски навивачи го исчистија ѓубрето на трибините на стадионот „Ал Баит“ што го оставија фановите на репрезентациите на Катар и Еквадор на Светското првенство во …

(Видео) Јапонски навивачи го исчистија ѓубрето на трибините што го оставија фановите на Катар и Еквадор Прочитај повеќе »

Австралиските власти го чувале во тајност масакрот со медицинските сестри на островот Банка

Група историчари тврдат дека австралиската влада сакала да ја сокрие вистината за  направениот масакр на островот Банка во 1942 година, кога група на јапонски војници …

Австралиските власти го чувале во тајност масакрот со медицинските сестри на островот Банка Прочитај повеќе »

(Видео) Јапонци развиваат технологија за да научат робот да се смее

Јапонците развиваат технологија за да ги научат роботите на смисла за хумор. Тим од јапонски научници од Универзитетот во Кјото се обидува да го направи …

(Видео) Јапонци развиваат технологија за да научат робот да се смее Прочитај повеќе »

Кучињата плачат од среќа кога ќе се сретнат повторно со сопствениците

Научниците и официјално докажаа дека кучињата секогаш плачат кога повторно ќе се сретнат со своите сопственици. Мавтањето со опашката, лижењето, разиграното скокање и погледот кој …

Кучињата плачат од среќа кога ќе се сретнат повторно со сопствениците Прочитај повеќе »

(Видео) Презентерка во Јапонија почна да плаче додека читаше вести за Путин

Презентерка на дневник во Јапонија, почна да плаче додека читаше вести за рускиот претседател Владимир Путин и војната во Украина. Таа почна да плаче додека …

(Видео) Презентерка во Јапонија почна да плаче додека читаше вести за Путин Прочитај повеќе »

Во Јапонија бабите и дедовците не ги одгледуваат внуците само затоа што родителите немаат време

Мудроста е она што повозрасните Јапонци им го пренесуваат на помладите, Јапонија е земја на која се гледа со восхит поради многу причини, а една …

Во Јапонија бабите и дедовците не ги одгледуваат внуците само затоа што родителите немаат време Прочитај повеќе »

Јапонска принцеза се откажа од круната и милионите и се омажи за нејзин колега од факултет, сега живеат во еднособен стан во Њујорк

Поранешната јапонска принцеза Мако, внука на царот, се откажа од кралската титула и милиони кои можеше да ги има, откако се омажи за еден колега …

Јапонска принцеза се откажа од круната и милионите и се омажи за нејзин колега од факултет, сега живеат во еднособен стан во Њујорк Прочитај повеќе »

Јапонски газда им дал шест дена подолг одмор на вработените непушачи

Газдата на јапонската компанија Piala Inc одлучија на своите вработени кои се непушачи да им даде подолг одмор од оној на пушачите. Тие решија да …

Јапонски газда им дал шест дена подолг одмор на вработените непушачи Прочитај повеќе »

Јапонец ја убил и ја изел својата пријателка, а неговиот богат татко успеал да го спаси од затвор

Јапонецот Исеи Сагава успеал да се извлече од убиство на млада девојка во Париз, благодарение на неговиот богат татко. Тој во седумдесетите години од минатиот век …

Јапонец ја убил и ја изел својата пријателка, а неговиот богат татко успеал да го спаси од затвор Прочитај повеќе »

Машиновозач ја тужи компанијата која го казнила со 0,49 долари зашто задоцнил 1 минута

Јапонски машиновозач решил да ја тужи компанијата во која работел, затоа што го казнила со 56 јени, односно 0,49 долари. Тие му скратиле од платата …

Машиновозач ја тужи компанијата која го казнила со 0,49 долари зашто задоцнил 1 минута Прочитај повеќе »

Јапонците го срушија рекордот по бројот на стогодишници, речиси 90 проценти се жени

Бројот на стогодишници во Јапонија достигна највисоко ниво откако се води оваа евиденција. Јапонија, која од сите земји на светот има најголем број на луѓе …

Јапонците го срушија рекордот по бројот на стогодишници, речиси 90 проценти се жени Прочитај повеќе »

Scroll to Top