азија

(Видео) Урнебесна сообраќајка во Азија: Трицикл не еднаш, туку трипати по ред прегази човек среде раскрсница

На социјалните мрежи се појави видео од една сообраќајна несреќа во Азија. На видеото се гледа како маж лежи среде раскрсница, откако бил прегазен со …

(Видео) Урнебесна сообраќајка во Азија: Трицикл не еднаш, туку трипати по ред прегази човек среде раскрсница Прочитај повеќе »

Претседателот на Јужна Кореја сака да забрани да се јаде кучешко месо

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џе, предложи да им се забрани на луѓето да јадат месо од кучиња. Кучешкото месо долго време било дел од …

Претседателот на Јужна Кореја сака да забрани да се јаде кучешко месо Прочитај повеќе »

(Видео) Фотографи од целиот свет ја снимија крвавата Месечина

Појавата на таканареченот феномен крвава или црвена Месечина го снимија голем број фотографи од целиот свет. Овој феномен е познат поради нејзиниот црвен отсјај, а …

(Видео) Фотографи од целиот свет ја снимија крвавата Месечина Прочитај повеќе »

(Видео) Осумнаесет слона најдени мртви во резерват во Индија, настрадале од удар на гром

Во североисточната индиска држава Асам, била пронајдени 18 мртви слонови. Животните биле најдени во заштитениот резерват Кандоли во Нагаона, а државните официјални претставници, соопштиле дека …

(Видео) Осумнаесет слона најдени мртви во резерват во Индија, настрадале од удар на гром Прочитај повеќе »

(Видео) Стигнува нова корона, предупредува кинеската научничка која го откри ковид 19

Кинеската научничка Ши Женгли, од Институтот за вирусологија во Вухан, предупреди дека во областите на југот и југоистокот на Кина, популацијата на лилјаци носат други …

(Видео) Стигнува нова корона, предупредува кинеската научничка која го откри ковид 19 Прочитај повеќе »

По короната и бубонската чума, во Азија се шири уште една смртоносна болест

Додека Кина се справува со новиот бран на корона, се појавија неколку случаи на бабонска чума, а сега се шири уште една смртоносна болест – денга …

По короната и бубонската чума, во Азија се шири уште една смртоносна болест Прочитај повеќе »

(Видео) Со концерт и голем огномет Северна Кореја ја дочека 2019 година

Во главниот град на Северна Кореја, на главниот плоштад, се собрале илјадници луѓе кои 2019 година ја дочекаа со концерт и голем огномет. Новата година …

(Видео) Со концерт и голем огномет Северна Кореја ја дочека 2019 година Прочитај повеќе »

Деведесет проценти од светскиот отпад доаѓа од 10 реки

Научниците откриле дека 90% од светскиот пластичен отпад пристигнува од само 10 реки, Осум се од Азија, а две од Африка. Светските влади ширум светот …

Деведесет проценти од светскиот отпад доаѓа од 10 реки Прочитај повеќе »

Два континента во светот се поштедени од војна

Речиси неприметено поминува веста во јавноста, дека преку градот Ходејда во Јемен, се отвора хуманитарен коридор за доставување на помош, пред се храна за 8,5 …

Два континента во светот се поштедени од војна Прочитај повеќе »

Паркинг-место во Хонг Конг продадено за рекордни 648.000 евра

Паркинг-место во Хонг Конг е продадено за рекордни 648.000 евра (760.000 долари). Паркинг-местото од 12,5 квадратни метри се наоѓа во луксузниот комплекс Ултија во Хонг Конг, …

Паркинг-место во Хонг Конг продадено за рекордни 648.000 евра Прочитај повеќе »

Scroll to Top