југославија

(Видео) Охрид меѓу десетте најубави места во поранешна Југославија, според туристички блогер од Бања Лука

Охрид се најде меѓу десетте најубави места во поранешна Југославија, листата е направена од светскиот патник Роберт Дачешин. „Ех, да останевме иста земја, каква земја …

(Видео) Охрид меѓу десетте најубави места во поранешна Југославија, според туристички блогер од Бања Лука Прочитај повеќе »

Ивица Бек, некогаш најплатениот светски фудбалер, умрел во најголема беда

Иван Ивица Бек бил најдобриот стрелец на репрезентацијата на кралска Југославија на Светското првенство во Уругвај во 1930 година, на кое со националниот тим го …

Ивица Бек, некогаш најплатениот светски фудбалер, умрел во најголема беда Прочитај повеќе »

Ме тераа да бидам швалерка за популарност, Емилија Кокиќ за славата по победи на Евровизија

Хрватската пејачка Емилија Кокиќ победи на Евровизија претставувајќи ја Југославија во 1989 година. Песната „Рок ми“ беше голем хит. Но, бргу потоа таа се повлече …

Ме тераа да бидам швалерка за популарност, Емилија Кокиќ за славата по победи на Евровизија Прочитај повеќе »

(Видео) Легендарниот југословенски автомобил „застава 101“ го прослави 50. роденден

Еден од најпопуларните автомобили од времето на поранешна Југославија, легендарната „застава 101“, слави 50-ти роденден. Заставата заедно со култното „фиќо“ го одбележаа возниот парк на голем …

(Видео) Легендарниот југословенски автомобил „застава 101“ го прослави 50. роденден Прочитај повеќе »

(Галерија) Блиндираните автомобили во кои се возеше Тито биле опремени со сѐ – од мини бар до најмодерна машинка за бричење

Поранешниот лидер на Југославија, Јосип Броз Тито, имал пет „мерцедеси“ во кои се возел низ Европа. Првиот го набавил во 1964 година за време на …

(Галерија) Блиндираните автомобили во кои се возеше Тито биле опремени со сѐ – од мини бар до најмодерна машинка за бричење Прочитај повеќе »

(Фото) Оскаровецот Мадс Микелсен бил голем фан на Југославија

Оскаровецот Мадс Микелсен стана главен на социјалните мрежи, откако се појави негова фотографија во дрес на Југославија. Данскиот актер бил сликан со еден негов обожавател …

(Фото) Оскаровецот Мадс Микелсен бил голем фан на Југославија Прочитај повеќе »

Почина хрватската фудбалска легенда Златко (Цицо) Крањчар

Златко (Цицо) Крањчар, легендарниот хрватски фудбалер и тренер, почина на 65 години. Крањчар починал по кратка и тешка болест во болницата во Загреб, пренесуваат хрватските …

Почина хрватската фудбалска легенда Златко (Цицо) Крањчар Прочитај повеќе »

Под водство на Бајден ќе има уште бомбардирања како во Југославија и Либија, смета американски аналитичар

Под водство на Бајден ќе има уште бомбардирања како во Југославија и Либија, смета американскиот аналитичар Џорџ Самуели од Институтот за глобална политика во Лондон. …

Под водство на Бајден ќе има уште бомбардирања како во Југославија и Либија, смета американски аналитичар Прочитај повеќе »

Распадот на Југославија бил планиран уште пред Милошевиќ да се роди

Распадот на поранешна Југославија бил планиран уште пред Милошевиќ да се роди, тврди во својата книга Борисав Јовиќ, поранешниот претседател на претседателството на СФРЈ. Тој …

Распадот на Југославија бил планиран уште пред Милошевиќ да се роди Прочитај повеќе »

(Видео) „Бед блу бојс“ имале договор да го убијат Пикси

Утре навршуваат 30 години од неславниот „натпревар“ на „Максимир“ помеѓу Динамо Загреб и Црвена Ѕвезда. Натпревар кој се одигра на 13 мај 1990 и кој …

(Видео) „Бед блу бојс“ имале договор да го убијат Пикси Прочитај повеќе »

Британски експерт тврди дека ако Југославија не се распаднеше денес ќе беше светска сила

Британскиот експерт Фил Батлер, во својот авторски текст тврди дека ако Југославија не се распаднеше, таа унија денес би била светска сила, а Белград главен …

Британски експерт тврди дека ако Југославија не се распаднеше денес ќе беше светска сила Прочитај повеќе »

(Видео) Противникот на Трамп бил шпион на ЦИА кој работел на просторите во Југославија

Во американските медиуми се шират шпекулации дека противникот на Доналд Трамп на претстојните избори, Пит Бутиџиџ, инаку прв претседателски кандидат кој не крие дека е …

(Видео) Противникот на Трамп бил шпион на ЦИА кој работел на просторите во Југославија Прочитај повеќе »

Тито бил киднапиран, Југославија 13 дена останала без лидер

Српскиот сцнарист и режисер Милан Шарач во монодрамата-исповед „Јас, Јованка Броз“, открива дел од животот на поранешната прва дама на Југославија, Јованка Броз и нејзиниот …

Тито бил киднапиран, Југославија 13 дена останала без лидер Прочитај повеќе »

(Заговор) Обединетите Нации со агенда да ја покорат целата планета

Обединетите Нации имаат агенда да го покорат целото човештво, сметаат теоретичарите на заговор. Нивниот план наречен Агенда 21 има за цел наметнување на светска влада …

(Заговор) Обединетите Нации со агенда да ја покорат целата планета Прочитај повеќе »

(Фото) Лепа Брена во средношколските денови

Обожавателите на најголемата музичка ѕвезда во поранешна Југославија, Лепа Брена, споделија на социјалните мрежи фотографија од пејачката во периодот од нејзините средношколски денови. Фабовите на …

(Фото) Лепа Брена во средношколските денови Прочитај повеќе »

(Фото) Непробојниот трезор на Путин, место каде штто се чува руското богатство

Русија во периодот на деведесеттите години своето богатство штого чувале во планините и брдата на Кавказ го префрлила во Москва. За префрлањето на богатството ангажирале …

(Фото) Непробојниот трезор на Путин, место каде штто се чува руското богатство Прочитај повеќе »

Планот за распад на Југославија е направен уште во 1977 година

Откриен е таен документ на ЦИА и германските известувачки служби BND кој говори за повторното цртање на границите на Југославија и албанските земји во регионот, …

Планот за распад на Југославија е направен уште во 1977 година Прочитај повеќе »

Драган Бјелогрлиќ: Роден сум во Југославија, тука ќе умрам

Српскиот глумец, продуцент и режисер, Драган Бјелогрлиќ, во едно интервју за српските медиуми рекол дека иако Југославија одамна е распадната, тој и денес се чувствува како …

Драган Бјелогрлиќ: Роден сум во Југославија, тука ќе умрам Прочитај повеќе »

Scroll to Top