Шкотска

(Видео) Пилот се обидува да го слета авионот додека силниот ветер го турка нагоре

Камерата на аеродром во Бирмингем го снимила авионот на авиокомпанијата „Ер Лингус“ како слетува додека во исто време на пистата дува ветер со јачина од …

(Видео) Пилот се обидува да го слета авионот додека силниот ветер го турка нагоре Прочитај повеќе »

На ист натпревар по убавина ќерка и мајка станаа Мис и прва придружничка

Ејми Мејсак од Шкотска беше победничка на изборот за убавина Ms Great Britain Classic, кој се одржа во Лестер. Ја освои титулата во истото натпреварување …

На ист натпревар по убавина ќерка и мајка станаа Мис и прва придружничка Прочитај повеќе »

Уште еден тинејџер почина од опасен предизвик кој се шири на „Тик-ток“

Во Шкотска почина 14 годишниот Леон Браун поради опасен предизвик кој се шири на Тик ток. Мајка му Лорин го нашла мртов во спалната соба …

Уште еден тинејџер почина од опасен предизвик кој се шири на „Тик-ток“ Прочитај повеќе »

Фосил од летачки змеј стар 170 милиони години е откриен во Шкотска

Фосил стар 170 милиони години во форма на летачки змеј е пронајден во Шкотска. Станува збор за првиот летачки рептил од типот птеросауруси кои постоеле …

Фосил од летачки змеј стар 170 милиони години е откриен во Шкотска Прочитај повеќе »

(Видео) Најсмешните моменти на Европско: Од голи Шкоти во метро до исплашена новинарка среде натпревар

Европското првенство сè повеќе сe вжештува и има ситуации за кои се зборува и надвор од фудбалските терени. Тука се интересните моменти поврзани со шкотските …

(Видео) Најсмешните моменти на Европско: Од голи Шкоти во метро до исплашена новинарка среде натпревар Прочитај повеќе »

Шкотските навивачи си го исчистија ѓубрето кое го направија во Лондон

Голем број од шкотските навивачи се вклучија во акцијата на расчистување на ѓубрето на плоштадот Лестер во Лондон, кое го направија за време на натпреварот …

Шкотските навивачи си го исчистија ѓубрето кое го направија во Лондон Прочитај повеќе »

(Видео) Ако откриеме астероид убиец во вселената ќе го викнеме Брус Вилис, вели Кетрин Хејманс, првата жена кралски астроном во Шкотска

Кетрин Хејманс, е позната астрофизичарка, која пред две недели стана првата жена кралски астроном во Шкотска. Таа е единствената жена која била на некои од …

(Видео) Ако откриеме астероид убиец во вселената ќе го викнеме Брус Вилис, вели Кетрин Хејманс, првата жена кралски астроном во Шкотска Прочитај повеќе »

(Фото) Твитерџиите го исмеаа Тони Блер поради новата фризура

Твитерџџиите почнаа да се шегуваат со новата фризура на поранешниот британски премире Тони Блер. Некои коментираат дека затворањето поради пандемијата со коронавирусот, делувало и на …

(Фото) Твитерџиите го исмеаа Тони Блер поради новата фризура Прочитај повеќе »

(Видео) Изгубени фрагменти од Кеопсовата пирамида, стари 5000 години, биле пронајдени во кутија за цигари

Фрагменти од дрво од 5000 години старата Кеопсова пирамида, во Гиза, случајно биле пронајдени во кутија за цигари на Универзитетот во Абердин во Шкотска. „Се …

(Видео) Изгубени фрагменти од Кеопсовата пирамида, стари 5000 години, биле пронајдени во кутија за цигари Прочитај повеќе »

Ловци на чудовиштето од Лох Нес тврдат дека го виделе во езерото во Шкотска

Туристичкиот водич Роналд Мекензи вели дека на неговото неодамнешното крстарење со својот брод успеал со неговата соларна опрема да го сними мистериозното чудовиште од Лох …

Ловци на чудовиштето од Лох Нес тврдат дека го виделе во езерото во Шкотска Прочитај повеќе »

(Фото) Чудовиштето од Лох Нес постои, заговорниците споделуваат фотографија од Неси

Приказните за чудовиштето од Лох Нес се стари повеќе од 1500 години. Многумина со децении тврдат дека го виделе необичното суштество, но, сепак, немаат конкретен …

(Фото) Чудовиштето од Лох Нес постои, заговорниците споделуваат фотографија од Неси Прочитај повеќе »

Се одгатнува мистеријата за чудовиштето од Лох Нес – со ДНК ќе се открие што живее во езерото

Тим на научници од разни краеви од светот се собраа на едно место, за да ги анализираат ДНК примероците од езерото Лох Нес во Шкотска, …

Се одгатнува мистеријата за чудовиштето од Лох Нес – со ДНК ќе се открие што живее во езерото Прочитај повеќе »

(Видео) Фудбалери ги соблекоа јакните за да ги стоплат измрзнатите деца во Глазгов

Фудбалерите на Израел направија потег со кој го воодушевија светот пред почетокот на натпреварот со Шкотска во рамки на натпреварите од „Лига на нации“. Гостинските …

(Видео) Фудбалери ги соблекоа јакните за да ги стоплат измрзнатите деца во Глазгов Прочитај повеќе »

Сто илјади граѓани учествуваа на маршот за независност на Шкотска

Десетина илјади протестанти маршираа на улиците на Глазгов изминатиот викенд повикувајќи на крај на владеењето на кралицата Елизабета во Шкотска. Повеќе од 80.000 протестанти учествувале …

Сто илјади граѓани учествуваа на маршот за независност на Шкотска Прочитај повеќе »

Во потрага по малезискиот авион откриле остатоци од исчезнати бродови

Истражителите што сѐ уште се во потрага по исчезнатиот малезиски авион во Индискиот Океан откриле нешто сосема неочекувано. Кога се пронајдени два поголеми објекта недалеку …

Во потрага по малезискиот авион откриле остатоци од исчезнати бродови Прочитај повеќе »

Пијан морнар упаднал на свадба, ја пипкал невестата и плукал по гостите

Софи Симондс од Шкотска, својата свадба, како и сите други ќе ја памети до крајот на својот живот, но не како најсреќниот ден. Барем не …

Пијан морнар упаднал на свадба, ја пипкал невестата и плукал по гостите Прочитај повеќе »

Конечно откриена вистината за чудовиштето од Лох Нес

Нема човек на планетата кој сеуште нема слушнато за една од најголемите светски мистерии, чудовиштето од шкотското езеро Лох Нес. Илјадници истражувачи и авантуристи се …

Конечно откриена вистината за чудовиштето од Лох Нес Прочитај повеќе »

Како гостин принцот Чарлс им приредувал кошмар на домаќините

Принцот Чарлс често изјавувал дека својот живот го смета за ужасен, а според она што е објавено во новата книга за неговиот раскошен живот, се …

Како гостин принцот Чарлс им приредувал кошмар на домаќините Прочитај повеќе »

Scroll to Top