словенија

Градоначалникот на Љубљана венчаше две истополови двојки, а ќе биде матичар и на трета

Актуелниот градоначалник на Љубљана, Зоран Јанковиќ, стана омилен градоначалник на Европа. Тој во ноември се подготвува по петти пат да влезе во трката за градоначалник …

Градоначалникот на Љубљана венчаше две истополови двојки, а ќе биде матичар и на трета Прочитај повеќе »

Словенија ги легализираше истополовите бракови и посвојување деца

Словенија ги легализираше истополовите бракови и посвојување деца, пренесе „Еуроњуз“. Тамошниот Врховен суд донесе одлука дека забраната за венчање и посвојување на деца од истополови двојки.е …

Словенија ги легализираше истополовите бракови и посвојување деца Прочитај повеќе »

(Видео) Протести против ковид-мерките во Љубљана – кога почнаа да фрлаат запалени факли, полицијата со солзавец и водни топови ги растера антиваксерите

Полицијата во Словенија со солзавец и водени топови синоќа успеа да растера дел од собраните антиваксери пред Собранието во Љубљана. Голем број на луѓе во …

(Видео) Протести против ковид-мерките во Љубљана – кога почнаа да фрлаат запалени факли, полицијата со солзавец и водни топови ги растера антиваксерите Прочитај повеќе »

Словенија прогласена за најчиста земја во светот

Словенија е прогласена за најчиста земја во светот. Таа го доби меѓународното признание за екологија и одржливост и доби најмногу поени во сите категории, исполнувајќи …

Словенија прогласена за најчиста земја во светот Прочитај повеќе »

(Видео) Македонија прими гол во 97 минута, Словенија се спаси од пораз во последните моменти од натпреварот

Македонија го одигра првиот подготвителен натпревар против Словенија пред Европското првенство. Фудбалерите на Игор Ангеловски не успеајаа да остварат победа (1:1), откако во 97 минута …

(Видео) Македонија прими гол во 97 минута, Словенија се спаси од пораз во последните моменти од натпреварот Прочитај повеќе »

Земјите кои најсилно ќе бидат погодени од вториот бран од коронавирусот

Во Европа, земјите како што се Велика Британија, Италија, Шпанија и Франција, кои имзле голем број на заразени и починати во првиот брам, се чини …

Земјите кои најсилно ќе бидат погодени од вториот бран од коронавирусот Прочитај повеќе »

Меланија се срами од минатото, затоа одбива да ја посети родната Словенија

Сопругата на американскиот претседател Доналд Трамп, Меланија, има направено нешто во минатото од кое што се срами и поради тоа таа повеќе од една деценија …

Меланија се срами од минатото, затоа одбива да ја посети родната Словенија Прочитај повеќе »

Мапа која ги покажува најопасните места во светот

Интерактивната „Мапа на ризични земји за патување“, направена за 2019 година ги открива земјите во кои патниците најверојатно ќе имаат проблем кога е во прашање …

Мапа која ги покажува најопасните места во светот Прочитај повеќе »

Земји кои се најбезбедни во случај на трета светска војна

Последните денови светското внимание е насочено кон настаните во Сирија и реакциите на големите сили, пред сè Америка и Русија. Весникот „Индипендент“ во подготовките за …

Земји кои се најбезбедни во случај на трета светска војна Прочитај повеќе »

Девете земји кои не ги протераа руските дипломати имаат добро оправдување

Повеќе од 25 држави на три континенти во понеделникот најавија дека ќе ги протераат или веќе ги имаат протерано руските дипломати. Вкупниот број на протерани …

Девете земји кои не ги протераа руските дипломати имаат добро оправдување Прочитај повеќе »

Слеп Словенец добил понуда да работи како возач на автобус

Себастијан Каменик, слеп, невработен Словенец добил порака од тамошниот Завод за вработување итно да се јави на конкурсот за возач на автобус. Откако на  социјалните мрежи …

Слеп Словенец добил понуда да работи како возач на автобус Прочитај повеќе »

Македонија со најгрдо знаме и најубав грб

Иако речиси сите грбови на државите во поранешната СФРЈ биле убави, а знамињата најчесто го следеле моделот на југославенското, постоеле две републики чии знамиња отстапувале …

Македонија со најгрдо знаме и најубав грб Прочитај повеќе »

(видео) Финиш за инфаркт, Македонија е подобра и од Црна Гора

Македнонската ракометна репрезентација успеа да се избори за пласман во понатамошната фаза на Европското првенство, откако ја совладавме репрезентацијата на Црна Гора со 28-29 (16-15) …

(видео) Финиш за инфаркт, Македонија е подобра и од Црна Гора Прочитај повеќе »

Меланија крие мрачна тајна поради која 10 години не дошла во Словенија

Меланија Трамп во својата татковина Словенија не дошла 10 години, но тоа не го спречува локалното население и понатаму да раскажува на новинарите и туристите …

Меланија крие мрачна тајна поради која 10 години не дошла во Словенија Прочитај повеќе »

Scroll to Top