фифа

Меси по вторпат е избран за најдобар фудбалер во светот

Лионел Меси по вторпат во кариера ја освои наградата ФИФА Бест, за најдобар фудбалер во 2022 година. Аргентинцот доби повеќе гласови од неговиот соиграч во …

Меси по вторпат е избран за најдобар фудбалер во светот Прочитај повеќе »

Адријана Лима е новиот амбасадор на ФИФА

Адријана Лима е новиот амбасадор на навивачите на меѓународната фудбалска федерација. Бразилскиот супермодел ќе ја претставува ФИФА на меѓународните манифестации посветени на љубителите на фудбалот. …

Адријана Лима е новиот амбасадор на ФИФА Прочитај повеќе »

Меси, Мбапе и Бензема номинирани од ФИФА за најдобар светски играч за 2022 година

Карим Бензема, Килијан Мбапе или Лионел Меси, еден од нив ќе биде прогласен за најдобар светски играч за минатата година најави ФИФА. За оваа награда …

Меси, Мбапе и Бензема номинирани од ФИФА за најдобар светски играч за 2022 година Прочитај повеќе »

(Видео) Допрва почнува револуцијата на жените во машкиот фудбал, интервју со Ива Пројковска, интернационална ФИФА-судијка

Ива Пројковска, првата интернационална ФИФА судијка која се најде помеѓу 20-те елитни судии во Европа, неодамна ја доби наградата најуспешна женска судијка за 2022 година …

(Видео) Допрва почнува револуцијата на жените во машкиот фудбал, интервју со Ива Пројковска, интернационална ФИФА-судијка Прочитај повеќе »

Ива Пројковска – прва македонска интернационална ФИФА-судијка: Лесно се справувам со пцостите и навредите на теренот 

Ива Пројковска е првата Македонка, интернационална ФИФА-судијка, која е во елитната група на најдобрите 20 судии во Европа. За себе вели дека го сака фудбалот …

Ива Пројковска – прва македонска интернационална ФИФА-судијка: Лесно се справувам со пцостите и навредите на теренот  Прочитај повеќе »

Адријана Лима, Бјелогрлиќ и Јоксимовиќ на трибините во Катар навиваа за Србија

Репрезентацијата на Србија вчера го имаше првиот настап на Светското првенство во фудбал на Катар 2022 година, против Бразил. Фудбалерите добија поддршка од голем број …

Адријана Лима, Бјелогрлиќ и Јоксимовиќ на трибините во Катар навиваа за Србија Прочитај повеќе »

ФИФА забрани витешка облека за англиските навивачи во Катар

ФИФА им забрани на англиските навивачи да носат витешка облека на натпреварот меѓу Англија и САД, што според неа може да биде навредливо за арапските …

ФИФА забрани витешка облека за англиските навивачи во Катар Прочитај повеќе »

ФИФА го објави официјалното видео за Мундијалот во Катар 2022

ФИФА и организаторите на Светското првенство во фудбал го објавија официјалното видео во кое го најавауваат најважниот спортски настан во светот. Светското фудбалско првенство 2022, …

ФИФА го објави официјалното видео за Мундијалот во Катар 2022 Прочитај повеќе »

(Видео) Судиите со нова технологија на Светско ќе свират офсајд

На престојното Светско првенство во Катар, судиите ќе имаат помош од нова технологоија со која ќе можат полесно да судат офсајд. Станува збор за камери …

(Видео) Судиите со нова технологија на Светско ќе свират офсајд Прочитај повеќе »

ФИФА му дозволи на фудбалерот на шведски Малме, Ердал Ракип, да игра за Македонија

ФИФА му дозволи на фудбалерот на шведскиот тим Малме, Ердал Ракип, да игра за сениорскиот тим на Македонија. Станува збор за 25-годишен фудбалер од средниот …

ФИФА му дозволи на фудбалерот на шведски Малме, Ердал Ракип, да игра за Македонија Прочитај повеќе »

Првпат во историјата ФИФА нема да додели „Златна топка“

Наградата „Златна топка“, која ФИФА ја доделува на најдобриот фудбалер во светот од 1956 година, годинава првпат нема да биде доделена. Причината за ова е …

Првпат во историјата ФИФА нема да додели „Златна топка“ Прочитај повеќе »

Малезиски крал се откажал од престолот за руска мисица, па се покајал

Малезискиот крал Мухамед Пети од Келантан, кој се одрекол од престолот за да се ожени со поранешната руска мисица Оксана Војеводина, по само неколку месеци …

Малезиски крал се откажал од престолот за руска мисица, па се покајал Прочитај повеќе »

(Фото) Лука Модриќ го прослави првиот роденден на ќерката Софија

Најдобриот фудбалер на светот по признанието од ФИФА деновиве има уште една причина за славење. Хрватскиот играч од средниот ред вчера го прослави првиот роденден …

(Фото) Лука Модриќ го прослави првиот роденден на ќерката Софија Прочитај повеќе »

Лука Модриќ избран за најдобар фудбалер за 2018 година

Лука Модриќ очекувано е избран за најдобар фудбалер во изборот на ФИФА, комплетирајќи ја неверојатната година во која со Реал Мадрид стигна до третата титула во …

Лука Модриќ избран за најдобар фудбалер за 2018 година Прочитај повеќе »

Пред 88 години Уругвај и Аргентина го одиграа првото финале на мундијалите

На 30 јули 1930 година одиграно е првото финале во историјата на Светското фудбалско првенство. Мечот се играл во уругвајската престолнина Монтевидео, на стадионот Сентенарио, …

Пред 88 години Уругвај и Аргентина го одиграа првото финале на мундијалите Прочитај повеќе »

ФИФА ги покани момчињата од Тајланд на финалето на Мундијалот

Во моментов најпознатиот млад фудбалски тим на светот, момчињата кои биле заробени во пештерата на Тајланд, се повикани на финалето на Светското фудбалско првенство во …

ФИФА ги покани момчињата од Тајланд на финалето на Мундијалот Прочитај повеќе »

Србинот Милорад Мажиќ кандидат да го суди финалето

Меѓународната федерација на фудбалски асоцијации (ФИФА) одреди 12 судии што ќе конкурираат за делење на правдата во финишот на Светското првенство во Русија. По одлуката …

Србинот Милорад Мажиќ кандидат да го суди финалето Прочитај повеќе »

Одржан Светскиот Шампионат во Фудбал за Пријателство 2018

На 12 јуни, 2018 година на стадионот “Сапсан Арена“ во Москва, се одржа Светскиот Шампионат во Фудбал за Пријателство 2018, како дел од “Фудбал за …

Одржан Светскиот Шампионат во Фудбал за Пријателство 2018 Прочитај повеќе »

(Видео) ФИФА го избра најубавиот гол на сите мундијали

Голот што Мануел Негрета го постигна на Светското првенство во 1986 година е избран за најубав погодок во историјата на мундијалот! Токму оваа вест ја …

(Видео) ФИФА го избра најубавиот гол на сите мундијали Прочитај повеќе »

Scroll to Top