романија

Македонски стрип првпат претставен на мултимедијална изложба во Романија

Македонски стрип првпат беше претставен на мултимедијалната изложба CAN for Balkans во Романија. На изложбата биле претставени фрагменти од стрипови на Љубомир Филиповски, Илија Јордановски, …

Македонски стрип првпат претставен на мултимедијална изложба во Романија Прочитај повеќе »

По победата над Романија, ракометарите заминаа за Букурешт

Македонските ракометари синоќа ја победија Романија со 30:22 во рамки на баражот за место на Мундијалот во 2023 година кој ќе се игра во Полска …

По победата над Романија, ракометарите заминаа за Букурешт Прочитај повеќе »

Македонија падна за две места на ФИФА ранг-листата

Македонија падна за две места на ФИФА ранг листата. По трите нерешени натпреари во квалификациите за Светското првенство, фудбалерите на Благоја Милевски, сега се наоѓаат …

Македонија падна за две места на ФИФА ранг-листата Прочитај повеќе »

Данците се најбогати, а Романците најсиромашни во Европа

Жителите на Данска се најбогатите во Европската Унија, покажува извештајот што го направи Централната банка на Данска. Според овој извештај, Романците се оние што се …

Данците се најбогати, а Романците најсиромашни во Европа Прочитај повеќе »

„За пораз не сакаме пари“ – Пандев ја одби премијата од ФФМ по поразот од Романија

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев, ја одби премијата од 40 илјади евра од Фудбалската федерација на Македонија и им ја понуди на фудбалерите …

„За пораз не сакаме пари“ – Пандев ја одби премијата од ФФМ по поразот од Романија Прочитај повеќе »

Колумбиец сака да игра за Македонија

Поранешниот фудбалер на Работнички, Себастијан Херера, сака да игра за репрезентацијата на Македонија. 26-годишниот играч во моментов настапува за МТК БУдимпешта, каде што е и фубалерот Бојан Миоски. …

Колумбиец сака да игра за Македонија Прочитај повеќе »

Македонија ги доби противниците за пласман на Мундијалот во Катар 2022 година

Македонија денес ги доби противниците на Светското фудбалско првенство, кое во 2022 година ќе се игра во Катар. Македонската репрезентација се најде во групата Ј, …

Македонија ги доби противниците за пласман на Мундијалот во Катар 2022 година Прочитај повеќе »

(Видео) Не вонземјани, туку група уметници стојат зад мистериозните монолити кои се појавија во Јута, Романија и Калифорнија

Група на уметници стоат зад мистериозните монолити кои изминатите неколку дена се појавија на различни краеви во светот. Металните скулптури сега се понудени и на …

(Видео) Не вонземјани, туку група уметници стојат зад мистериозните монолити кои се појавија во Јута, Романија и Калифорнија Прочитај повеќе »

(Видео) Мистериозен монолит се појави во Јута, Романија и Калифорнија

По Јута и Романија, нов мистериозен монолит сега се појави на врвот на планина во Калифорнија. Ова е трета мистериозна структура која се појавила во …

(Видео) Мистериозен монолит се појави во Јута, Романија и Калифорнија Прочитај повеќе »

За време на анексијата на Крим, Путин ѝ се заканил на Европа со војна

Рускиот претседател Владимир Путин, во екот на конфликтот со Запад, поради анексијата на Крим ѝ се заканил на Европската унија, дека ќе ѝ испрати руска …

За време на анексијата на Крим, Путин ѝ се заканил на Европа со војна Прочитај повеќе »

(Видео) Се лизна додека ја пренесуваше пациентката заразена со коронавирус

Еден член од лекарскиот персонал во клиниката за заразни болести во градот Сучави во Романија, доживеа незгода додека пренесуваше една пациентка заразена со опасниот коронавирус. …

(Видео) Се лизна додека ја пренесуваше пациентката заразена со коронавирус Прочитај повеќе »

Девојка трипати пријавила дека е киднапирана, а полицијата ја игнорирала

Петнаесет годишната Александра М. од Романија, во четвртокот утрото од својот мобилен трипати успеала да пријави во полиција дека е киднапирана, но полициските служби ја …

Девојка трипати пријавила дека е киднапирана, а полицијата ја игнорирала Прочитај повеќе »

Во Романија пропадна референдумот за забрана на истополови бракови

Дводневниот референдум во Романија на кој гласачите одлучуваа за уставните измени според кои семејството би било дефниирано како заедница меѓу маж и жена, со што …

Во Романија пропадна референдумот за забрана на истополови бракови Прочитај повеќе »

Во Романија се украсува за Нова година

Во градот Барлад во источна Романија денеска почнаа да поставуваат новогодишните светилки. Од комуналното претпријатие рекле дека морале да почнат со украсување сега, оти во …

Во Романија се украсува за Нова година Прочитај повеќе »

Антониа Гиговска втора на фестивал во Романија

Поп-пејачката Антониа Гиговска во Романија на меѓународен фестивал во градот Брешов го освои второто место. Годинава организаторите славеа 50. јубилеј од првиот одржан фестивал, а …

Антониа Гиговска втора на фестивал во Романија Прочитај повеќе »

Антониа Гиговска ќе пее на фестивал во Романија

Поп-пејачката Антониа Гиговска е во Романија каде што на 30 и 31 август ќе пее на меѓународен фестивал во градот Брешов. Годинава организаторите слават 50. јубилеј …

Антониа Гиговска ќе пее на фестивал во Романија Прочитај повеќе »

(Видео) 100.000 луѓе во Романија се дигнаа против корумпираната влада

Околу сто илјади Романци од кои поголемиот дел се иселеници, побараа вчера во Букурешт оставка од владата која ја обвинуваат за корупција. Протестите беа одбележани …

(Видео) 100.000 луѓе во Романија се дигнаа против корумпираната влада Прочитај повеќе »

Ја осудиле мечката на смрт, затоа што им ја кадела храната на селаните

Романските власти дале дозвола да се убие мечка која влегувала во куќите на селаните и им ја крадела храната. Директорот на локалниот Сојуз за лов …

Ја осудиле мечката на смрт, затоа што им ја кадела храната на селаните Прочитај повеќе »

Scroll to Top